Varga-Bajusz Veronika: Balatonfüreden épül meg az elektronikai ágazati tudásközpont


Hirdetés

Balatonfüreden épül meg az elektronikai, elektrotechnikai ágazati tudásközpont – jelentette be csütörtökön Varga-Bajusz Veronika, a Kulturális és Innovációs Minisztérium felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkára, a Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) politikusa Siófokon.

Varga-Bajusz Veronika jelezte, hogy a Siófoki Szakképzési Centrum keretében megvalósuló projekt a harmadik bejelentett ilyen típusú fejlesztés, hiszen Budapesten az informatikai, Dunaújvárosban a gépészeti tudásközpont valósul meg a következő években.

Az öt, a nemzetgazdaság szempontjából kiemelkedő ágazathoz, a gépészethez, az elektronikához, az informatikához, az élelmiszeriparhoz és a specializált gép- és járműgyártáshoz kapcsolódó tudásközpontokkal az a cél, hogy a fiatalok olyan szakmai tudáshoz és gyakorlati ismeretekhez jussanak, amellyel a munkaerőpiacra lépve nemcsak biztos tudásuk lesz, hanem formálják is azt az ágazatot, amelyben dolgoznak – mutatott rá.

Szavai szerint

a kormány 21,4 milliárd forintos támogatásával épülő ágazati tudásközpontok abszolút oktatási innovációt jelentenek.

High-tech technológiával felszerelt, a valós munkakörülményeket bemutató tanműhelyek, tanulmányi központok, ahol a szakképzésben részt vevő diákok, felsőoktatási hallgatók, vállalkozók, gazdasági szereplők, egyetemi és szakképzési oktatók és közösen vesznek részt és együtt dolgoznak, együtt tanítják a fiatalokat, miközben egymástól is tanulnak.

Szamosi Lóránt, a Siófoki Szakképzési Centrum kancellárja beszámolt arról, hogy a centrum több mint 4 milliárd forintot nyert el a Balatoni Szakképzési Ágazati Központnak nevezett elektronikai tudásközpontra, amelynek megvalósítása 3-3,5 évet vesz igénybe.

Szamosi Lóránt, a Siófoki Szakképzési Centrum kancellárja beszédet mond a Balatoni Szakképzési Ágazati Tudásközpont fejlesztését bejelentő sajtótájékoztatón. Fotó: MTI/Vasvári Tamás

A forrásnak csak mintegy 40 százalékát költik az építkezésre, a többit a működés technológiai feltételeinek biztosítására, mert olyan ágazati tudásközpontot szeretnének létrehozni, amely a színvonalát tekintve nemcsak balatoni, sőt nemcsak országos, hanem közép-európai mértékben is értelmezhető, és a technikumi tanulók, egyetemi hallgatók, oktatók és céges szakemberek együttműködése a mechanikus munkafolyamatok mellett innovációkat is eredményez – tette hozzá.

A kancellár beszámolt arról, hogy több egyetemmel is folytatnak konzultációt a jövőbeni együttműködés reményében, szeretnének hálózatot kialakítani szakképzési centrumok bevonásával, segítve a tudás átadását, és nyitott innovációs központként működni, ahol a cégek elégedettek lesznek a közös munkával, és eljutni odáig, hogy a központban kifejlesztett termékek „megérik a sorozatgyártást is”,

„hozzájárulnak a magyar ipar és a magyar tudás még magasabb szintre emeléséhez”.

Szamosi Lóránt újságírói kérdésre válaszolva közölte, a Balatonfüreden épülő ágazati tudásközpont „szíve-lelke” egy, „a legmodernebb műszaki szabványoknak megfelelő” 300-400 négyzetméteres csarnok lesz négy nagy munkaállomással.

Az épületnek lesz egy szárnya, amely vendégelőadók, szakemberek, diákok szálláshelyeként szolgál, és kialakítanak három, a legmodernebb informatikai eszközökkel felszerelt tantermet, oktatótermet is, helyet biztosítva az elméleti képzésre és a gyakorlati folyamatok bemutatására – tette hozzá.

Vezetőkép: Varga-Bajusz Veronika, Kulturális és Innovációs Minisztérium felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkára beszédet mond a Balatoni Szakképzési Ágazati Tudásközpont fejlesztését bejelentő sajtótájékoztatón Siófokon 2025. június 19-én. Fotó: MTI/Vasvári Tamás

Forrás:
MTI
'Fel a tetejéhez' gomb
OSZAR »